Качество на водите според данните от лабораторен анализ на пунтове за ръчно пробовземане
Основните физико-химични показатели, характеризиращи качеството на повърхностните води са: I група - активна реакция рН, температура, неразтворени вещества, електропроводимост, разтворен кислород, наситеност с кислород, БПК5, ХПК, азот амониев, азот нитратен, азот нитритен, ортофосфати като фосфор, хлориди, сулфати; II група - общ азот, общ фосфор, калций, магнезий, обща твърдост, желязо, манган, калциево-карбонатна твърдост, общ органичен въглерод. Физико-химичните елементи за качество се оценят в три степенна скала - много добро, добро, умерено.
Много добро състояние - Стойностите на физико-химичните елементи съответстват изцяло на тези при ненарушени условия. Концентрациите на биогенните вещества остават в диапазона, който нормално се асоциира с ненарушените условия. Няма признаци на нарушаване на нивата на соленост, pH, кислороден баланс, способност за неутрализиране на киселини и температурата вследствие човешка дейност и те остават в диапазона, който нормално се асоциира с ненарушените условия.
Добро състояние - Температурата, кислородният баланс, pH, способността за неутрализиране на киселини и солеността не достигат нива извън установения диапазон, така че да осигурят функционирането на специфичната за типа екосистема и постигането на описаните по-горе стойности за биологичните елементи за качество. Концентрациите на биогенните вещества не превишават установените нива, така че да осигурят функционирането на специфичната за типа екосистема и постигането на описаните по-горе стойности за биологичните елементи за качество.
Умерено състояние - Условия, отговарящи на постигането на стойностите за биологичните качествени елементи.