Индекс за определяне качеството на въздуха

Индексът се определя на всеки час за следните показатели: азотен диоксид, серен диоксид, фини прахови частици (ФПЧ10), бензен и озон. За всеки показател се определя индекс според таблицата, показана по-долу. След това се избира най-лошия индекс на показател, който се поставя за общ индекс за станцията.

 

Зелен цвят информира: качеството на въздуха е много добро и можете да прекарате времето си навън, без ограничение.

Жълт цвят информира: чувствителни хора (деца, възрастни хора, хора с респираторни заболявания, бременни) трябва да ограничат физическата активност в близост до оживени улици.

Оранжев цвят СЪВЕТВА: Община Пловдив призовава гражданите да не се правят разходки в близост до главни пътни артерии и области, отоплявани с въглища. Информирайте се за качество на въздуха. Затворете прозорците при обявено замърсяване. Гражданите, използващи твърдо гориво за битово отопление, призоваваме за преминаване, при възможност, към алтернативно отопление (когато е приложимо). Не използвайте лични МПС, а обществен транспорт. Включете се в споделено пътуване и др.

Червен цвят АЛАРМИРА: Община Пловдив призовава гражданите ако имате проблем със здравето, да не предприемате излизане навън. Затворете прозорците при обявено замърсяване. В случай на продължителен престой навън изпълзвайте маска или влажна кърпа. Информирайте се за качеството на въздуха. Гражданите, използващи твърдо гориво за битово отопление, призоваваме за преминаване, при възможност, към алтернативно отопление (когато е приложимо). Не използвайте лични МПС, а обществен транспорт. Включете се в споделено пътуване и др. 

Във връзка със съобщение на ИАОС до кметовете на общините, които получават данни за качеството на атмосферния въздух в реално време от системата на министерството на околната среда и водите http://eea.government.bg/bg/press-center/news,

УТОЧНЯВАМЕ:

Цветовата скала се отнася за средно часови стойности и същите не следва да бъдат сравнявани със средноденонощната норма за ФПЧ10.

Показват се часови стойности (за ФПЧ10), които не могат да бъдат сравнени с праговата стойност, която се отнася за 24 часа. Нормата за ФПЧ10 в годишен аспект е превишена единствено при повече от 35 превишения на праговата стойност.

Данните са предварителни.

Официалните данни се публикуват в тримесечни бюлетини за състоянието на околната среда и Годишен доклад за състоянието и опазването на околната среда в България.